Občina Pivka leži na območju, kjer so velike zveri del naravnega okolja in se pri prizadevanjih za čim boljše sobivanje ljudi z velikimi zvermi sooča z edinstvenimi izzivi. Da bi izboljšala razumevanje in komunikacijo o vprašanjih, povezanih z velikimi zvermi, je v okviru projekta Interreg Slovenija-Hrvaška ustanovila center o velikih zvereh Dina Pivka. Center ozavešča obiskovalce o pomenu ohranjanja velikih zveri, njihovi biologiji, ekosistemski vlogi in metodah za lajšanje težav sobivanja velikih zveri s človekom.
V projektu LIFE wild wolf, s polnim imenom »Ukrepi za ohranjanje naravnega vedenja volkov v poseljenih pokrajinah Evrope«, potekajo na izbranih območjih Češke, Hrvaške, Italije, Grčije, Nemčije, Portugalske, Švedske in Slovenije, posvetovalna srečanja s predstavniki različnih deležniških skupin in lokalnimi prebivalci, ki živijo na območju prisotnosti volkov. V Sloveniji bodo srečanja potekala na območju Občine Pivka.
Prepoznavanje pomanjkljivosti in priložnosti
V okviru projekta so bili na območju občine Pivke izvedeni pripravljalni intervjuji, ki so projektni skupini pomagali pri razumevanju ozadja, identifikaciji ključnih deležnikov in oblikovanju ciljev lokalne deležniške platforme. Intervjuji so pokazali, da želi center okrepiti sodelovanje z lokalnimi prebivalci, zlasti deležniki, kot so kmetje in lovci, ki se pogosto soočajo z neposrednimi vplivi sobivanja z velikimi zvermi. Poleg tega je bilo ugotovljeno, da centru manjka celovita komunikacijska strategija za vključevanje lokalnih deležnikov in za vodenje komunikacije v primeru izrednih dogodkov, kot je povečano število napadov na pašne živali. Rezultati pogovorov so pokazali potrebo po oblikovanju lokalne platforme deležnikov za izboljšanje dialoga in sodelovanja.
Prvo srečanje: postavitev temeljev
Prvo srečanje platforme deležnikov je potekalo 17. aprila, v centru DINA. Udeleženci so se osredotočili na prepoznavanje izzivov, s katerimi se sooča center, in oblikovanje predlog za njihovo reševanje. V skupinskem delu je bila izvedena analiza SWOT, kjer so udeleženci pod drobnogled vzeli prednosti, slabosti, priložnosti in grožnje, povezane z delovanjem centra v lokalnem okolju. Identificirali so ciljne skupine za prihodnje sodelovanje in komunikacijo, da jih bodo lahko na naslednjih srečanjih ustrezno prioritizirali.
Drugo srečanje: Naslavljanje skrbi kmetov
Drugo srečanje je potekalo 11. junija in je združilo predstavnike različnih skupin, vključno z lovci, gozdarji, rejci domačih živali, lastniki gozdov in predstavniki turističnega sektorja. Čeprav je bilo sprva načrtovano, da bo dogodek sledil vnaprej dogovorjenemu dnevnemu redu, se je srečanje osredotočilo na nujne skrbi, ki so jih izpostavili kmetje. Razprava je osvetlila zlasti teme kot so številčnost in upravljanje populacij velikih zveri v kulturni krajini ter problematiko škod in izplačevanja odškodnin.
Pozitivni rezultati in načrti za prihodnost
Organizatorji so od udeležencev obeh srečanj prejeli pozitivne povratne informacije, izpostavili so zlasti odprt dialog in pripravljenost reševanja njihovih skrbi. Vsi udeleženci so izrazili zanimanje za sodelovanje na prihodnjih srečanjih, kar kaže na zavezanost k skupnim prizadevanjem za izboljšanje kmetijskih praks skrbi za domače živali in upravljanja velikih zveri za boljše sobivanje. Srečanja deležnikov predstavljajo pomemben korak naprej pri izboljšanju komunikacije in sodelovanja med centrom Dina Pivka in lokalno skupnostjo.